Paznokcie oprócz funkcji ochronnej dla opuszków palców są wizytówką estetyczną każdej kobiety1. Jeśli są piękne i zadbane, przyciągają wzrok. Paznokcie mówią o stanie naszego zdrowia. Mocne i zdrowe paznokcie świadczą o dobrej kondycji organizmu, jeśli jednak stają się kruche i łamliwe, może to wskazywać na różnego rodzaju potrzeby poszczególnych organów lub całego ustroju. Jak zadbać o paznokcie, by były mocne i piękne? Poznaj domowe sposoby na wzmocnienie paznokci.
Budowa paznokcia – jak wygląda?
Paznokieć zbudowany jest z wielu różnych struktur2. To wytwór naskórka składającego się z dachówkowato ułożonych komórek, wypełnionych keratyną, czyli składnikiem, który jest podstawowym budulcem blaszki paznokciowej1. Płytka paznokciowa wyrasta z macierzy umiejscowionej w bliższej jej części2. Najtwardszą częścią płytki paznokciowej jest część górna, zewnętrzna, a najluźniejsza znajduje się od strony łożyska1.
Łożysko sięga aż do widocznego pod płytką jasnego półksiężyca. Tylne i boczne brzegi płytki paznokcia tkwią w wale paznokciowym, chroniąc przed przedostawaniem się chorobotwórczych drobnoustrojów. Paznokieć spoczywa na łożysku, do którego jest silnie przytwierdzony2.
Wielkość, kształt i grubość płytek paznokciowych jest zróżnicowana i zależy od wielu czynników1. W prawidłowych warunkach wzrost paznokci rąk zajmuje ok. 5 miesięcy, a paznokci stóp dwa razy dłużej2. Odrost paznokci wynosi od 0,5 do 1,3 mm tygodniowo1.
Zdrowe i mocne paznokcie – co wpływa na ich stan?
Piękne paznokcie u rąk i nóg są efektem połączenia odpowiedniej pielęgnacji i prowadzenia zdrowego trybu życia. Zabiegi pielęgnacyjne przyczyniają się do utrzymania płytki w dobrym stanie, ale nie wystarczą, jeśli nie zadbamy o zdrowie paznokci od środka. Chcąc cieszyć się pięknymi i mocnymi paznokciami, ale też ładną skórą i włosami, trzeba stosować zdrową, odpowiednio zbilansowaną dietę, dostarczającą organizmowi niezbędnych mu minerałów i witamin1.
Pamiętajmy, że sposób pielęgnacji paznokci na co dzień również wpływa na ich wygląd i kondycję. Złe nawyki mogą pogarszać ich stan. Paznokcie nie lubią np. obgryzania czy moczenia w wodzie. Uszkodzić płytkę mogą także czynniki drażniące, dlatego w razie kontaktu z nimi trzeba pamiętać o rękawiczkach. Częste robienie manicure i pedicure też nie pozostaje bez wpływu na płytkę paznokciową.
Dieta na piękne i zdrowe paznokcie
Jakie witaminy i minerały powinna zawierać dieta wspierająca utrzymanie zdrowych paznokci? Aby móc cieszyć się zdrowymi paznokciami, powinno się stosować dietę bogatą w takie minerały i witaminy jak:
- witamina C – ma pośrednie znaczenie dla dobrostanu paznokci, bo pomaga w produkcji kolagenu w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania skóry i naczyń krwionośnych. Ponadto pomaga w ochronie komórek przed stresem oksydacyjnym.
- cynk i selen – pomagają utrzymać zdrowe paznokcie.
Co najlepiej jeść, aby dostarczyć organizmowi poszczególnych składników? Dieta powinna być zdrowa i odpowiednio zbilansowana, dostosowana do indywidualnych potrzeb organizmu. Pamiętajmy, że każdy może mieć inne zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze, a dieta powinna to uwzględniać. W jadłospisie powinny znaleźć się przede wszystkim warzywa, owoce, orzechy oraz pestki dyni czy słonecznika, które są cennym źródłem witamin i minerałów. Informacje o zawartości poszczególnych składników odżywczych w produktach żywieniowych są ogólnodostępne i można do nich w łatwy sposób dotrzeć, choćby przeglądając Internet.
O czym świadczy nieprawidłowy wygląd paznokci
Kruchość i łamliwość paznokci to pierwszy sygnał ostrzegawczy, że sposób pielęgnacji paznokci jest nieodpowiedni lub organizm nie dostaje wszystkich potrzebnych składników odżywczych, np. z powodu niewystarczająco zróżnicowanej diety.
Dobrze jest kontrolować stan swoich paznokci, a w przypadku wystąpienia problemów skonsultować się z lekarzem i rozpocząć leczenie. Najpierw można udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub od razu swoje kroki skierować do specjalisty – dermatologa.
Bibliografia:
- Surma A., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci, Kosmetologia Estetyczna, 1 / 2016 / vol. 5, 27-33.
- Cichewicz A., Choroby paznokci, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (dostęp: 2022.10.03.).
- Zasada M., Adamczyk A., Witamina A. Budowa i mechanizm działania, Kosmetologia Estetyczna, 5 / 2018 / vol. 7.
Redakcja
Treści są pisane przez Redakcję serwisu na bazie wiarygodnych materiałów wymienionych w sekcji Bibliografia poniżej treści artykułu. Od wielu lat zajmujemy się tematyką zdrowotną, szczególnie wpływem witamin i składników mineralnych na prawidłowe funkcjonowanie organizmu.